چرا نباید موضوع اراضی پشت شهرک دانشگاه را تمام شده دید؟

برای حل مشکلات اراضی پشت شهرک دانشگاه توافق با خ عبد شرط لازم بود، اما شرط کافی نیست چون اراضی عبد تنها ۱۵ هکتار از ۱۱۰ هکتار اراضی مذکور را شامل می‌شود. پس این تصور که با مصوبه اخیر مشکلات کل زمین‌های پشت شهرک حل شده باشد فرار به جلوی اداراتی است که بیش از دو سال است شهر را به گروگان گرفته‌اند. بنابر این موضوع هم چندان آش دهان سوزی برای هیچ‌کدام از طرفین نیست و مشخص نیست این یارگیری و رقابت بر سر چیست.

رفت و برگشت مصوبه شورای شهر سقز در کمیته تطبیق که در چند روز گذشته محل بحث بود تنها برای توافقی بود که قرار است با خانواده عبد صورت بگیرد، توافقی که فقط شامل ۱۵ هکتار می‌شود و شامل مابقی اراضی پشت شهرک دانشگاه که مجموعاً ۱۱۰ هکتار و اکثرا در دست تعاونی‌هاست نمی‌شود.

اما از آنجا که موقعیت زمین‌های عبد به نحوی است که کل اراضی را به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می‌کند، هر نوع خدمات‌رسانی و ایجاد زیرساخت در آن بخش از اراضی را دشوار کرده بود و گشودن گره از کار زمین‌های دیگر به این توافق گره خورده بود.

اما چرا نباید موضوع را تمام شده دید؟

چون تعداد زیادی از تعاونی‌هایی که در این مسیر هستند با مالکان یا شهرداری اختلافاتی دارند، مثلا تعاونی جهاد کشاورزی با مالک، تعاونی فرهنگیان با مالک، تعاونی نیروی انتظامی با مالک و شهرداری و تعاونی بسیج با شهرداری در اختلاف است. تعاونی شورای روحانیت و پرونده تعاونی شهرداری نیز در کمیسیون ماده پنج استانداری است.

بنابر این توافق با خ عبد یکی از ده‌ها گره کوری بود که باید باز میشد. توافقی که به اذعان بسیاری از ناظران بیش از یک سال قبل هم در دسترس بود اما به دلیل اختلافات در سطوح مدیریتی و لجبازی به این روز افتاد و حالا که نهایی شده است عده‌ای آن را به‌گونه‌ای بزرگنمایی می‌کنند که گویی کل مشکلات این اراضی حل شده است و عده‌ای نیز احساس می‌کنند از قافله عقب مانده و سعی در تطهیر خود دارند در حالیکە کار اصلی تازه شروع شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا