پیش‌بینی‌ها از تولید گندم در کردستان؛۸۱۳ هزار تن/ سقز: ۱۳۰هزار تُن

ایرنا نوشت طبق اعلام کارشناسان سازمان جهادکشاورزی کردستان در سال زراعی جاری در مجموع ۵۹۴ هزار هکتار از مزارع استان به کشت گندم اختصاص یافته که از این مقدار ۳۲ هزار هکتار به صورت آبی و ۵۶۲ هزار هکتار نیز به صورت دیم کشت شده است.

این استان در زمینه کشت آبی سهم کم اما در کشت دیم رتبه نخست کشور را دارد و با توجه به اینکه میانگین بارندگی های کردستان از میانگین کشوری بالاتر است، این استان هر سال در تولید گندم رتبه های دوم تا چهار کشور را به خود اختصاص می دهد.

پیش بینی می‌شود امسال از گندمزارهای دیم و آبی استان در مجموع بیش از ۸۱۳ هزار تن گندم در استان برداشت و از این مقدار نیز ۶۸۰ هزار تن نیز توسط مراکز خرید از کشاورزان خریداری شود، همچنین گندم کشت شده کردستان مربوط به شهرستان های بیجار و سقز است و به تبع آن پیش‌بینی بیشترین برداشت نیز برای این ۲ شهرستان خواهد بود.

اما در سقز، مدیر جهاد کشاورزی این شهرستان هفته گذشته اعلام کرد که پیش بینی می شود امسال ۱۳۰هزار تُن گندم از ۴ هزار و ۶۰۰ هکتار گندم‌زار آبی و ۸۹ هزار هکتار تُن از گندم‌زارهای دیم در سقز برداشت شود.

وند میزان خرید تضمینی گندم از سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ به ترتیب: ۱۰۰ هزار، ۲۰۰ هزار، ۱۴۲ هزار، ۱۰۳ هزار و در نهایت ۵۴ هزار تُن بوده است، یعنی سال ۹۷ بیشترین و سال ۱۴۰۰ کمترین میزان گندم به صورت تضمینی در پنج سال گذشته از مردم خریداری شده است که عمده دلیل آن کمبود بارندگی در سال زراعی گذشته بود.

اما پیش‌بینی برداشت ۱۳۰ هزار تُن در سال جاری با توجه به بارش ۴۳۹ میلیمتری باران در سال آبی ۴۰۱-۴۰۰ که نسبت به سال قبل ۳۲ درصد افزایش داشته، قابل توجه است. همچنین افزایش قیمت خرید تضمینی گندم از ۵ هزار تومان در سال گذشته به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در سال جاری نیز محل توجه است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا