آموزش و پرورش کردستان و شیر مدارس؛ ناکام در توزیع، ناتوان در پرداخت مطالبات

توزیع شیر مدارس در کردستان از همان ابتدا با اما و اگر و فاصله زیاد با برخی استان‌ها در اواخر پاییز ۱۴۰۲ آغاز شد و قرار بود ۴۸ تا ۵۲ نوبت شیر میان ۱۲۱ هزار و ۹۶۲ دانش‌آموز و پرسنل مدارس ابتدایی دوره اول و دوم (پایه اول تا ششم) شهری و ۴۵ هزار و ۸۰۸ دانش‌آموز و پرسنل مدارس ابتدایی دوره اول و دوم روستایی توزیع شود.

اما بر اساس اطلاع واکاوی از شهرهای مختلف و کارخانه‌های لبنیات استان، تنها ۲۰ تا ۲۵ نوبت شیر در مدارس هدف توزیع شده شده است و پس از آن توزیع شیر متوقف شده است. مسعود حسن‌نژاد دبیر انجمن صنایع لبنی استان کردستان دلیل این توقف را عدم اجرای تعهدات آموزش و پرورش استان و عدم حمایت استانداری اعلام کرده است.

مسعود حسن‌نژاد در گفتگو با واکاوی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش قرار بود ۷۰ نوبت شیر توزیع کند افزود: چون کار در کردستان دیرتر آغاز شد از میزان به ۴۸ تا ۵۲ نوبت کاهش یافت و اگر در استان‌های دیگر حدود ۵۰ نوبت توزیع شد در کردستان بطور متوسط ۲۳ نوبت توزیع شد.

حسن‌نژاد افزود: بودجه این طرح در سطح کشور سه هزار میلیارد تومان بود که حدود نصف آن پرداخت شده است اما در کردستان همانطور که توزیع دیرتر آغاز شد پرداخت‌ها نیز به همان نسبت به تأخیر افتاده و در حال حاضر کارخانه‌های استان ۱۳ میلیارد تومان طلب نزد آموزش و پرورش دارند.

دبیر صنایع لبنی کردستان اضافه کرد: در ابتدای شروع طرح شاهد دعوت، پیگیری‌های مداوم و گاهی اصرار آموزش و پرورش و استانداری بودیم و در حالیکه قیمت اعلامی ستاد تنظیم بازار با قیمت اعلامی و کارشناسی سازمان حمایت تفاوتی چشم گیر داشت تولیدکنندگان با حاشیه سود بسیار کم پای کار آمدند ولی حالا نه تنها شاهد حمایت نیستیم بلکه با تأخیر در پرداخت نیز مواجه هستیم و ادامه این شرایط برای تولیدکنندگان نه تنها امکان‌پذیر نیست بلکه موجب خسران خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا