بیش از ۲۰۰ واحد آموزشی تخریبی و پرخطر در استان وجود دارد

معاون نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کردستان گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰۰ واحد آموزشی تخریبی و پرخطر در استان وجود دارد که نیازمند توجه جدی است.

به گزارش واکاوی و به نقل از ایرنا، احمد مهدی‌زاده روز پنجشنبه در جلسه شورای آموزش و پرورش استان کردستان در سنندج اظهار داشت: در حال حاضر میانگین سرانه فضای آموزشی استان ۵.۳۲ متر مربع است که باید به ۸.۳۹ متر افزایش یابد و در این زمینه نیازمند تلاش و رسیدن سرانه با رقم جبرانی حداقل سه متر مربع برای استان هستیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون تعداد فضاهای آموزشی استان ۲ هزار و ۸۷۸ واحد به متراژ ۸۸۶  هزار متر مربع است، گفت:  از این تعداد واحد آموزشی ۱۹۵ واحد سنگی، ۲۹مورد کانکسی، ۲۱۵ مورد نیازمند مقاوم سازی و ۲۱۳ واحد پرخطر و تخریبی بوده و نیازمند بازسازی است.

معاون نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کردستان اظهار داشت: هر چند اکثر شهرهای استان دارای ساختمان‌های تخریبی و پرخطر آموزشی هستند اما در این حوزه شهرستان‌های سنندج، سقز، مریوان و بانه در اولویت بوده و در مجموع ۲۵۷ واحد سنگی، تخریبی و غیره در این شهرستان‌ها وجود دارد.

وی به پروژه های در دست اجرا اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۶۶ پروژه فعال با ۳۹۶ کلاس درس در دست اجرا بود و در سال جاری نیز  اولین مناقصه برگزار و ۱۹ پروژه با ۹۴ کلاس درس در دست اجرا قرار دارد.

مهدی زاده به استاندارد سازی سیستم گرمایشی اشاره کرد و گفت: تا پایان سال گذشته ۲ هزار و ۲۹۰ مدرسه با هفت هزار و ۳۱۱ کلاس درس به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز شد و در سال جاری نیز تعدادی در حال انجام است که امیدواریم تا پایان سال جاری مدرسه‌ای در استان  نداشته باشیم که به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز نباشد.

وی همچنین با اشاره به اینکه تا پایان سال گذشته۱۷۴ پروژه با  ۶۹۶ کلاس درس در استان مقاوم‌سازی شده است، افزود: در بحث محرومیت زدایی مدارس نیز سال گذشته ۳۷ پروژه با ۱۷۴ کلای درس و اعتبار۱۱۰ میلیارد تومان اجرا شد و تکمیل این پروژه ها ۲۸ میلیارد تومان اعتبار نیاز دازد.

۴۲ پروژه به فضاهای ورزشی کردستان اضافه می شود

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش کردستان نیز در این نشست با اشاره به وجود ۶۲ فضای ورزشی در استان گفت: میانگین فضای ورزشی دانش‌آموزی استان ۱۸.۵ صدم درصد بوده و در این زمینه استان ۲۸ در کشور هستیم.

افشین خوشگوار به پروژه های طرح شهید سلیمانی اشاره کرد و افزود: سهم استان کردستان از پروژه‌های ورزشی در قالب این طرح ۴۲ فضای ورزشی شامل هفت سالن ورزشی و ۳۵ زمین چمن مصنوعی است.

وی اظهار داشت: ۴۵ درصد اعتبار مورد نیاز برای این پروژه‌ها در استان از سوی وزارت آموزش و پرورش تقبل شده و ۵۵درصد نیز از محل منابع استانی باید تامین شود.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش کرستان با اشاره به اینکه اگر این ۴۲ فضا اضافه شود انقلابی در  سرانه فضای ورزشی استان روی خواهد داد، گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده ۳۵ زمین چمن مصنوعی تا پایان شهریور جاری و سالن‌ها نیز تا پایان سال جاری به بهره‌برداری خواهند رسید.

خوشگوار یادآور شد: ۱۶ پروژه نیمه تمام ورزشی دیگر هم در استان وجود دارد که بین ۱۵ تا ۳۵ درصد پیشرفت دارند و تلاش‌های زیادی انجام شده که تکمیل شوند اما انجام نشده و انتظار داریم اعتبار جهشی برای تکمیل این پروژه ها جذب شود.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان نیز در این جلسه گزارشی از نتایج مصوبات جلسه قبل شورا و پیگیری صورت گرفته به منظور حصول نتیجه ارائه و از اجرایی شدن بخش اعظم مصوبات خبر داد و سپس ضمن قرائت دستور کار جلسه شورای آموزش و پرورش استان از مسوولان هر بخش خواست نسبت به تشریح و تبیین موضوعات اقدام کنند.

چندی قبل نیز مدیر آموزش و پرورش سقز در همایش خیرین مدرسه‌ساز اعلام کرده بود که ۴۷ درصد فضاهای آموزشی سقز، یا تخریبی و یا در حال تخریب شدگی و فرسودگی قرار دارند. به گفته فیروز عارفی: از شهریور ۹۹ تاکنون، ۹ مدرسه خیرساز کلنگ زنی شده و ۶ مدرسه هم در شُرُف کلنگ زنی است و قول مساعد ساخت ۴ مدرسه دیگر هم گرفته شده است.

استان کردستان ۳۰۰ هزاردانش‌آموز دارد که در سه‌ هزار و ۸۰۰ واحد آموزشی تحصیل می‌کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا